Okolice Góry Św. Anny

Zwykle spacery są dla nas bardzo przyjemne. Czasem jednak bywa, że część tej przyjemności coś odbiera. A to kończąca się znienacka droga, a to śmieci, a to rolnik, który zaorał znakowany szlak… Ale mimo to nie żałujemy nawet takich spacerów. A o jednym z nich napiszemy dzisiaj.

Ten spacer jest jednak nietypowy z jeszcze jednego powodu – postanowiliśmy go opisać w dwóch osobnych wpisach. Jedne wpis jest więc moim okiem, drugi – okiem Kasi. Zachęcam więc także do przeczytania jej wpisu.

Samą trasę planowałem już od dawna. Głównym powodem jej odwlekania był jednak problem ze znalezieniem miejsca, gdzie mogli byśmy zostawić samochód. Ostatecznie jednak znalazłem parking w Żyrowej, w pobliżu tamtejszego kościoła.

Początkowo ścieżka wiedzie znakowanym szlakiem pomiędzy polami. Wzdłuż szlaku, w odległości maksymalnie kilku metrów rosną drzewa i krzewy, dalej są już pola. Jednak te rośliny mogą niektórym utrudniać przejście szlaku. Jest on wprawdzie znakowany również jako szlak rowerowy, jednak początkującym rowerzystom mogą przeszkadzać gałęzie. Bardziej doświadczeni jednak bez problemu powinni sobie poradzić.

Po drodze mijamy pomnik ku pamięci kadeta Karola Chodkiewicza. Zmarł on w tej okolicy na skutek postrzału okrążony przez Niemców 21 maja 1921 roku. Zapewne nie był jedynym, który w tej okolicy poległ, ale ponieważ był hrabią, to jemu akurat pomnik postawiono.

Po minięciu wsi Oleszka poszliśmy dalej asfaltową drogą. Z oddali obserwowały nas sarny, jednak utrzymywały bezpieczną, ponad stumetrową odległość. Dalej nasza droga wiodła pod autostradą A4, a tuż po jej minięciu skręciliśmy w prawo w kierunku rezerwatu Ligota Dolna. Znaj drogowy z zakazem wjazdu informuje tu, że na drogę nie można wjeżdżać samochodami, traktorami, motocyklami ani nawet rowerami. Dopisane jest jednak, że można spacerować.

Rezerwat Ligota Dolna

Jest to jedyny w naszym województwie rezerwat stepowy. Chroni się tu liczne gatunki roślin, zwierząt i grzybów, których są tutaj niezwykle licznie reprezentowane. Naliczono m.in. niemal 550 gatunków samych motyli, ale i cała reszta przyrody jest tutaj ciekawa. Aby zachować charakter tego miejsca, rezerwat podlega on ochronie czynnej i ewentualne krzewy lub drzewa, które zaczęły by rosnąć na jego terenie są wycinane.

Ścieżka przyrodnicza z rezerwatu Ligota Dolna w kierunku wsi o tej samej nazwie
Tablica przy ścieżce edukacyjnej. Jak widać, od dawna nikt nie sprawdzał jakości tych tablic

Po przejściu przez rezerwat z trudem odnajdujemy dalszą drogę. Wiedzie ona pomiędzy drzewami i krzakami. Mijamy między innymi stare, zdewastowane tablice, które niegdyś informowały o ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej. Dziś ścieżka jest ledwo widoczna i zapewne niezbyt licznie odwiedzana.

Po chwili docieramy do zamkniętej już kopalni wapienia. Dawniej pozyskiwano stąd tę skałę i wypalano w pobliskim piecu. Warto wejść na niewielkie wzgórze na środku i podziwiać stąd widoki. Tu też zrobiliśmy sobie pierwszy odpoczynek tego dnia.

niewielkie wzgórze za Ikarem, z którego można podziwiać okolicę

Po zejściu poszliśmy w kierunku dawnego pieca, w którym dawniej wypalano wapień. Piec funkcjonował do 1934 roku. Swoją obecną nazwę – Ikar – oraz charakterystyczną płaskorzeźbę zyskał jednak dopiero kilka lat później dzięki niemieckiej szkole szybowcowej, która znajdowała się w tej okolicy przed wojną. Początkujący lotnicy często startowali ze wzgórka za piecem (tego samego, o którym wspominałem w poprzednim akapicie). Ów Ikar jest więc symbolem niemieckiej paramilitarnej organizacji lotniczej Nationalsozialistisches Fliegerkorps. Pod samym wizerunkiem Ikara możemy jeszcze dostrzec oznaczenie S.M. 1938. Nie ma oficjalnych informacji, co to oznacza, jednak lokalne legendy mówią, że w tym właśnie roku o piec rozbił się jeden z uczniów tej szkoły.

Piec do wypalania wapienia oraz Ikar na nim

Po obejściu pomnika chcieliśmy najkrótszą drogą udać się dalej w kierunku rezerwatu Biesiec. Niestety wszystkie ścieżki, które sprawdziliśmy okazywały się być ślepymi. Niekiedy dochodziliśmy ledwie kilka metrów od docelowej drogi, jednak było to kilka metrów stromej skarpy i gęstych kraków. Ostatecznie więc musieliśmy wrócić do asfaltowej drogi do Ligoty Dolnej i stamtąd udać się w kierunku kolejnego rezerwatu.

To chyba najbardziej malowniczy fragment drogi. Z jednej strony pola, a nieco dalej lasy, z drugiej, tuż przy drodze, las liściasty, który jesienią nabiera szczególnie ciekawych barw. Sama droga jest zaś szeroka i wygodna.

Droga z Ligoty Dolnej w kierunku rezerwatu Biesiec

Tuż przed rezerwatem Biesiec natrafiamy na kolejną tablicę informującą nas ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej skupiającej się głównie na geologii okolicy. Tablica jest umiejscowiona jednak kilka metrów od drogi, a dojście do niej możliwe jest tylko przedzierając się przez trawy i niskie krzewy, wśród których są m.in. jeżyny i pokrzywy.

Sama okolica rezerwatu Biesiec jest jednak bardzo ciekawa i przyjemna i z pewnością kiedyś tu jeszcze wrócimy. Stąd idziemy dalej ścieżką, której dotyczyła wspomniana wcześniej tablica. Przechodzimy przez autostradę mostem i idziemy w dół drogą, która powinna wyjść gdzieś pomiędzy wsią Oleszka a kolejnym rezerwatem na naszej drodze – Lesiskiem.

Rezerwat Biesiec

Tu jednak trafia się nam niemiła niespodzianka. Szliśmy przez las znakowaną ścieżką edukacyjną. Fakt, znakowania od dawna nie były odnawiane, jednak ścieżka nadal znajduje się w przewodnikach. Niestety po wyjściu z lasu ścieżka nagle się urywa. Według mapy powinna skręcić w lewo i iść dalej pomiędzy lasem a polem. Tymczasem jednak droga jest zaorana i obsiana. Trudno jednak mieć pretensje do rolnika – zgodnie z mapą katastralną są to grunty orne, więc ktoś je zaorał. Pretensje natomiast miał bym do osób, które wyznaczały ścieżkę, że tego nie sprawdziły. Pewnie jak zwykle dotacje i dofinansowany projekt się skończyły, to i dalsze zainteresowanie ścieżką się skończyło.

Mimo to poszliśmy dalej skrajem lasu i pola uważając, by nie zniszczyć upraw. Tu znów trafiliśmy kolejne oznakowania ścieżki. Nasz plan zakładał, że w tym miejscu zboczymy w las i udamy się przez rezerwat Lesisko w kierunku ruin folwarku. Początkowo wszystko wskazywało na to, że problemów nie będzie, jednak po chwili jedyna droga skręcała w górę wracając w stronę autostrady. Według naszych map skrajem pomiędzy polem i lasem powinna również być ścieżka, choć nie była ona już w żaden sposób oficjalnie znakowana. Niestety mimo kilku prób i rosnącej frustracji spowodowanej zapewne bardziej zmęczeniem niż okolicą nie udało nam się dotrzeć do celu. Kilka razy za to trafialiśmy na płot lub inną przeszkodę.

Droga wzdłuż rezerwatu Lesisko

Ostatecznie wróciliśmy wiec na ścieżkę edukacyjną, którą dotarliśmy aż do drogi pomiędzy Żyrową i Oleszką – tę samą, którą zaczynaliśmy naszą wędrówkę.

Według planu powinniśmy jeszcze odwiedzić ruiny folwarku, a jeśli by nam sił i chęci starczyło, również pałac Hrabiów von Gaschin (a raczej park przy pałacu, bo sam pałac jest obecnie remontowany i nie jest dostępny do zwiedzania). Jednak głód i zmęczenie wygrały z ciekawością i wróciliśmy do domu.

Na koniec przypomnę jeszcze raz, że trasę tę opisała także Kasia, zachęcam więc także do przeczytania jej opisu ma naszej stronie.

Map loading, please wait ...
Podoba ci się? Udostępnij stronę

Jeśli masz jakieś uwagi odnośnie tego tekstu lub po prostu ci się on podoba, zostaw komentarz. Chętnie dowiemy się, co inni o tym myślą oraz co możemy poprawić w przyszłości.
Niestety ze względu na ilość spamu wpisywanego w przez różne boty komentarze są moderowane.

Zapraszamy także do polubienia nas w serwisie Facebook, dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco z nowymi wpisami.

Możesz również polubić…

69 komentarzy

 1. Lvawem pisze:

  buy tricor 160mg pills purchase tricor tricor over the counter

 2. Enhyvm pisze:

  tricor 200mg canada oral fenofibrate 160mg tricor generic

 3. Rxixmt pisze:

  purchase tadalafil sale sildenafil tablet order viagra pill

 4. Anrqwr pisze:

  ketotifen pills doxepin 25mg tablet imipramine 75mg pills

 5. Zhajzm pisze:

  order minoxidil without prescription tadalafil cheap red ed pill

 6. Ketcct pisze:

  order precose 50mg without prescription generic repaglinide 1mg order generic griseofulvin 250mg

 7. Jwmzxs pisze:

  buy generic precose for sale order micronase pills order fulvicin for sale

 8. Beysol pisze:

  minoxidil for sale online order flomax 0.2mg sale ed pills that really work

 9. Inmeuu pisze:

  generic aspirin aspirin 75mg cheap order imiquad for sale

 10. Msyzvf pisze:

  aspirin 75 mg tablet buy levofloxacin medication how to get zovirax without a prescription

 11. Frxboa pisze:

  melatonin 3mg brand order danazol sale buy generic danocrine online

 12. Fnrpvd pisze:

  generic dipyridamole 25mg pravastatin for sale buy pravastatin 10mg

 13. Chyzmb pisze:

  dipyridamole 100mg over the counter dipyridamole where to buy buy pravachol 10mg generic

 14. Zsyzyb pisze:

  buy meloset 3mg for sale norethindrone 5mg price order generic danocrine 100mg

 15. Klzrjx pisze:

  brand dydrogesterone 10mg how to get januvia without a prescription jardiance 10mg tablet

 16. Dgukxa pisze:

  buy fludrocortisone 100 mcg online order florinef 100mcg for sale where can i buy loperamide

 17. Oycyqa pisze:

  buy cheap generic fludrocortisone order imodium 2mg generic buy loperamide 2 mg

 18. Xxhfsw pisze:

  duphaston 10 mg uk jardiance online order buy jardiance 25mg pills

 19. Msyuup pisze:

  brand monograph 600mg cilostazol 100mg for sale cilostazol order

 20. MichaelFus pisze:

  To understand true to life news, dog these tips:

  Look for credible sources: http://tfcscotland.org.uk/wp-content/pages/understanding-the-importance-of-a-news-peg-in.html. It’s important to ensure that the report origin you are reading is reputable and unbiased. Some examples of good sources categorize BBC, Reuters, and The Fashionable York Times. Read multiple sources to get a well-rounded aspect of a particular news event. This can support you return a more complete facsimile and escape bias. Be in the know of the perspective the article is coming from, as constant respectable news sources can be dressed bias. Fact-check the dirt with another commencement if a scandal article seems too lurid or unbelievable. Forever fetch persuaded you are reading a fashionable article, as scandal can transmute quickly.

  Nearby following these tips, you can befit a more in the know news reader and best be aware the everybody about you.

 21. Oootpj pisze:

  buy prasugrel medication buy chlorpromazine 50 mg online cheap order detrol online

 22. Cykyxw pisze:

  order prasugrel 10mg sale chlorpromazine 50 mg usa buy tolterodine 1mg generic

 23. Rsnlhq pisze:

  order monograph 600mg online cheap cilostazol 100 mg canada cilostazol 100 mg generic

 24. Jarvisrom pisze:

  Бурение скважин на водичку – это эпидпроцесс организации отверстий в земле для извлечения находящийся под землей вод. Настоящие скважины используются для хозпитьевой вода, полива растений, индустриальных бедствования равным образом других целей. Эпидпроцесс бурения скважин включает в течение себе эксплуатация специального снабжения, таковского как бурильные направления, коие проходят в течение матушку-землю да основывают отверстия: http://b3.zcubes.com/v.aspx?mid=12386932. Эти скважины обычно обладают глубину от пары десятков ут нескольких сторублевок метров.
  Через некоторое время сотворения скважины, умельцы коротают стресс-тестирование, чтобы фиксировать ее эффективность а также штрих воды. Через некоторое время скважина оборудуется насосом да противными государственное устройство, чтоб гарантировать хронический доступ к воде. Бурение скважин сверху воду выказывается принципиальным движением, который гарантирует подступ к истинной хозпитьевой здесь а также используется в течение различных секторах экономики промышленности. Что ни говорите, этот эпидпроцесс может насчитать негативное воздействие сверху обкладывающую окружение, поэтому что поделаешь беречь сообразные философия а также регуляции.

 25. AngelZiZ pisze:

  Бурение скважин сверху водичку – этто эпидпроцесс творенья отверстий в течение земле для извлечения находящийся под землей вод, которые смогут использоваться чтобы разных целей, включая питьевую воду, увлажнение растений, промышленные нищенствования да другие: https://ctxt.io/2/AABQbqZgFg. Чтобы бурения скважин утилизируют специальное оборудование, подобное яко бурильные сборки, тот или другой проходят в подлунную да создают дыры глубиной от пары десятков до пары сторублевок метров.
  Через некоторое время произведения скважины проводится тестирование, чтоб определить ее эффективность и качество воды. Затем скважина оборудуется насосом равным образом остальными доктринами, чтоб поставить постоянный доступ к воде. Хотя бы бурение скважин сверху водичку играет высокопоставленную цена в течение обеспечивании доступа для безукоризненною хозпитьевой водево и еще используется на различных отраслях индустрии, текущий эпидпроцесс может показывать отрицательное суггестивность сверху находящуюся вокруг среду. Поэтому что поделаешь нарушать должные философия а также регуляции.

 26. Tjnejn pisze:

  pyridostigmine ca buy maxalt medication rizatriptan 10mg generic

 27. Sivhar pisze:

  ferrous sulfate 100 mg canada order actonel 35 mg without prescription betapace 40mg canada

 28. Enqywr pisze:

  ferrous sulfate price brand ferrous sulfate sotalol 40mg pill

 29. Danielbrole pisze:

  Europe is a continent with a rolling in it annals and mixed culture. Soul in Europe varies greatly depending on the state and область, but there are some commonalities that can be observed.
  Harmonious of the defining features of human being in Europe is the strong emphasis on work-life balance. Uncountable European countries have laws mandating a guaranteed amount of vacation tempo seeking workers, and some procure yet experimented with shorter workweeks. This allows for more time forth with next of kin and pursuing hobbies and interests.
  https://www.drostes.nl/pag/anna-berezina-advocaat-amsterdam.html
  Europe is also known in support of its flush cultural heritage, with numberless cities boasting centuries-old architecture, astuteness wiles, and literature. Museums, galleries, and historical sites are plenteous, and visitors can immerse themselves in the history and culture of the continent.
  In addition to cultural attractions, Europe is home to a far-reaching multiplicity of not incongruous beauty. From the expressive fjords of Norway to the genial beaches of the Mediterranean, there is no lack of stunning landscapes to explore.
  Of ambit, spring in Europe is not without its challenges. Multifarious countries are grappling with issues such as income unevenness, immigration, and bureaucratic instability. Yet, the people of Europe are resilient and have a extended portrayal of overcoming adversity.
  Blanket, existence in Europe is opulent and mixed, with something to proposal in the course of everyone. Whether you’re interested in information, erudition, constitution, or only enjoying a appropriate work-life balance, Europe is a first-rate employment to dub home.

 30. Hznjik pisze:

  order mestinon 60 mg generic piroxicam order buy rizatriptan no prescription

 31. Anexjq pisze:

  buy vasotec 5mg for sale duphalac cheap order duphalac

 32. Rutcns pisze:

  buy enalapril online buy vasotec 5mg sale buy lactulose cheap

 33. Hsjmtm pisze:

  zovirax over the counter buy generic zovirax online buy exelon online

 34. Davidfes pisze:

  Totally! Declaration news portals in the UK can be unendurable, but there are numerous resources accessible to boost you find the unexcelled identical for the sake of you. As I mentioned in advance, conducting an online search representing http://capturephotographyschools.co.uk/pag/how-tall-is-kennedy-on-fox-news.html “UK news websites” or “British information portals” is a pronounced starting point. Not but purposefulness this give you a thorough slate of news websites, but it determination also afford you with a heartier savvy comprehension or of the common story scene in the UK.
  On one occasion you be enduring a file of imminent account portals, it’s powerful to estimate each sole to influence which best suits your preferences. As an case, BBC Dispatch is known quest of its intention reporting of information stories, while The Trustee is known quest of its in-depth opinion of governmental and popular issues. The Self-governing is known for its investigative journalism, while The Times is known in search its vocation and wealth coverage. Not later than understanding these differences, you can decide the information portal that caters to your interests and provides you with the news you hope for to read.
  Additionally, it’s quality all things close by news portals for explicit regions within the UK. These portals yield coverage of events and scoop stories that are akin to the область, which can be exceptionally helpful if you’re looking to keep up with events in your close by community. For exemplar, shire good copy portals in London contain the Evening Paradigm and the Londonist, while Manchester Evening News and Liverpool Repercussion are stylish in the North West.
  Overall, there are diverse tidings portals readily obtainable in the UK, and it’s high-ranking to do your digging to remark the one that suits your needs. By evaluating the unalike news portals based on their coverage, style, and essay angle, you can select the song that provides you with the most related and engrossing low-down stories. Good luck with your search, and I anticipation this data helps you come up with the just right news portal for you!

 35. Smikjj pisze:

  betahistine 16mg ca order betahistine without prescription buy probenecid online cheap

 36. Undlay pisze:

  purchase betahistine online zovirax canada buy benemid pills

 37. Xrtmeq pisze:

  how to get xalatan without a prescription buy capecitabine 500 mg rivastigmine medication

 38. Swhacy pisze:

  order premarin generic dostinex 0.5mg drug sildenafil 100mg pills for sale

 39. Qdmytl pisze:

  omeprazole uk metoprolol brand lopressor for sale

 40. Sdaqda pisze:

  order omeprazole 20mg order prilosec 10mg pills order metoprolol 50mg for sale

 41. Ocrgur pisze:

  order premarin 600 mg for sale premarin 0.625mg us buy sildenafil without prescription

 42. Sooqof pisze:

  tadalafil 40mg canada order cialis 40mg buy viagra 100mg sale

 43. Hvquhp pisze:

  micardis 80mg usa molnupiravir without prescription buy cheap generic molnunat

 44. Avcjag pisze:

  telmisartan 80mg over the counter molnunat 200 mg us molnupiravir price

 45. Harupu pisze:

  buy generic cenforce 100mg buy generic cenforce buy chloroquine 250mg online

 46. Ymyxgx pisze:

  buy cenforce 100mg for sale naprosyn medication buy aralen 250mg online

 47. Lzzljb pisze:

  buy tadalafil 20mg sale order viagra 50mg online cheap viagra next day delivery usa

 48. Cauqao pisze:

  provigil 200mg canada promethazine 25mg pill buy prednisone without a prescription

 49. Bfgids pisze:

  cefdinir usa prevacid 30mg generic buy generic prevacid over the counter

 50. Verhrt pisze:

  buy omnicef generic prevacid 15mg generic purchase prevacid pills

 51. Iigrva pisze:

  order modafinil 200mg online buy generic promethazine prednisone 20mg pill

 52. Auyeud pisze:

  absorica over the counter isotretinoin 40mg cost azithromycin 250mg cheap

 53. Mhwyoj pisze:

  buy isotretinoin pill order azithromycin 250mg sale brand azithromycin

 54. Eyhslk pisze:

  buy lipitor 20mg buy albuterol 100mcg purchase amlodipine for sale

 55. Sxqkfm pisze:

  generic lipitor 20mg buy norvasc generic buy generic amlodipine online

 56. Skesrh pisze:

  generic azithromycin 500mg order gabapentin 600mg online cheap buy generic neurontin

 57. Wymqfo pisze:

  blackjack free online play poker online for money order lasix pill

 58. Yckbtr pisze:

  pantoprazole 40mg usa order protonix 40mg pills pyridium 200mg cheap

 59. Anvoqe pisze:

  slots free online casino online games furosemide ca

 60. Tmujrv pisze:

  pantoprazole pill zestril 5mg for sale pyridium pill

 61. Cbhihm pisze:

  gambling meaning cheap albuterol 2mg ventolin inhalator for sale online

 62. Moccmz pisze:

  best online casinos doxycycline cost albuterol pills

 63. Tdaudx pisze:

  pala casino online real money slot machines ivermectin for people

 1. 2 lutego 2020

  […] Więcej o tej tasie pisze Wróbleusz, który na spacer przedstawia własny punkt widzenia. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *