Stawy Niemodlińskie

Na północ od Niemodlina, tuż za autostradą A4, znajdują się stawy, które szczególnie lubimy i do w okolice których chętnie wracamy.

Stawy w okolicach Niemodlina zaczęły powstawać już w XVI wieku. Część z nich była od początku budowana jako stawy rybne, część powstała nieco później w ramach wykorzystania wyrobisk po wydobyciu rudy darniowej. Są do dziś wykorzystywane i nadal hoduje się w nich ryby.

Po przejechaniu przez Rzędziwojowice oraz wiaduktem nad autostradą A4 parkujemy samochód pomiędzy lasem a MOPem przy autostradzie, na niewielkim parkingu, który jest zapewne przewidziany głównie dla osób pracujących w znajdujących się tam lokalach. Zwykle jednak jest tam na tyle dużo wolnych miejsc, że i dla nas wystarczy.

Znajduje się tu kilka stawów i sporo wygodnych dróg, można więc dostosować długość spaceru zależnie od sił, jak również skrócić bądź wydłużyć spacer, jeśli będziemy mieli taką ochotę.

Połowem ryb w stawach zainteresowani są nie tylko właściciele gospodarstwa rybnego, którzy zarybiają te stawy i dokarmiają ryby. Oczywiście połów na wędkę nie jest tu dozwolony, ale ptaki z niej nie korzystają. Niemal zawsze, kiedy tu przyjeżdżamy, na stawach są dziesiątki ptaków.

Czapla siwa ze zdobyczą

Pierwszymi ptakami, które zwykle rzucają się w oczy, są czaple siwe (Ardea cinerea) i białe . Ich ulubionym pokarmem są właśnie ryby, więc nie dziwi, że tak dużo jest ich na tych stawach. Oprócz tego zjadą także małe ssaki (np. myszy), jaszczurki, żaby, ślimaki czy węże. W ciągu dnia każda czapla zjada około pół kilograma jedzenia. Bywa, że czapla schwyta znacznie większą rybę, nie jest jednak w stanie jej przełknąć, choć zwykle i tak nie ujdzie taka zdobycz z życiem. Wraz z nimi przeważnie są tu także czaple białe (Ardea alba) – ich minimalnie mniejsi i rzadziej widywani w naszych okolicach kuzyni.

Czapla siwa

Czaple czasami tworzą spore kolonie. Jesienią czasami można znaleźć ich tutaj kilkadziesiąt polujących jednocześnie lub, jeśli ktoś je spłoszy, chroniących się na drzewach. Zabawnie to wygląda, kiedy te spore ptaki siedzą na dość cienkich gałęziach na czubkach drzew. Czaple mimo sporych rozmiarów (do 1m wysokości i do 1,75m rozpiętości skrzydeł) są dość lekkie i ważą tylko od 1 do 2,3kg. Są dość szczupłe i, jak większość ptaków, mają puste w środku kości, co zmniejsza ich wagę i ułatwia tym samym latanie.

Oprócz czapli można tutaj spotkać także łabędzie nieme i krzykliwe. Niemal zawsze są tu także kaczki krzyżówki, ale bywają także inne ich gatunki. Trudno zresztą wymienić wszystkie zwierzęta, które można tu spotkać. W Borach Niemodlińskich, na terenie których znajdują się stawy, stwierdzono ponad 150 gatunków ptaków lęgowych (i drugie tyle odwiedziło to miejsce), z czego znaczna część właśnie w okolicy stawów, gdyż są występują tutaj różne środowiska (łąki, lasy, woda) w bezpośrednim sąsiedztwie.

Oprócz tego na terenie Borów Niemodlińskich występuje 13 z 18 występujących w Polsce gatunków płazów, choć nie wszystkie w pobliżu tych stawów, a także 6 z 9 gatunków gadów [1]Płazy i gady Borów Niemodlińskich w Wikipedii, i tu wszystkie 6 z nich można spotkać w okolicy, choć w niektórych przypadkach trzeba mieć sporo szczęścia.

Nawet, jeśli kogoś same zwierzęta mniej interesują, warto odwiedzić tę okolicę ze względu na widoki, gdyż zarówno same stawy, jak i las, łąki i pola, są naprawdę malownicze. Okolica świetnie nadaje się też dla rowerzystów – można tu dojechać zarówno od południa, ze strony Niemodlina, jak i od północy, np. przez wieś Lipowa.

Staw Sęgów
Staw Sęgów
Podoba ci się? Udostępnij stronę

Jeśli masz jakieś uwagi odnośnie tego tekstu lub po prostu ci się on podoba, zostaw komentarz. Chętnie dowiemy się, co inni o tym myślą oraz co możemy poprawić w przyszłości.
Niestety ze względu na ilość spamu wpisywanego w przez różne boty komentarze są moderowane.

Zapraszamy także do polubienia nas w serwisie Facebook, dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco z nowymi wpisami.

Możesz również polubić…